top of page
Pokój z

pomoc psychologiczna

ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNA

Nie ma możliwości pokonania hejtu w definitywny sposób, sprawienia, by przestał istnieć. Jest z nami i będzie jeszcze przez wiele lat. Hejt stanowi stały element naszej rzeczywistości, czy to się nam podoba, czy też nie. Hejt powinniśmy postrzegać jako ciemną stronę społeczeństwa, której nie da się wyprzeć. Skoro to wiemy, to wraz z tą wiedzą powinna się też pojawić akceptacja tego zjawiska. Tak jak akceptujemy istnienie grypy - zdarza się i nie jest to nic osobistego, może spotkać każdą osobę na całym świecie. Wobec pojawienia się grypy trzeba podjąć określonego rodzaju kroki, ale zawsze takie, które wynikają z wiedzy, w jaki sposób mechanizmy tej choroby mogą działać i jaki wpływ mają na nas i na otoczenie. Działania, które podejmujemy mają dwa cele. Pierwszy polega na reakcji, drugi na prewencji, czy też reakcji na wystąpienie takiej choroby w przyszłości. Tak samo jest z hejtem. Dobrze jest uświadomić sobie mechanizmy działania hejtu po to, by w przyszłości móc określić w jakim stopniu hejt nas dotyka, jak wpływa na nas i na nasze otoczenie. Warto również wiedzieć w jaki sposób reagować, by choroba nienawiści dotykała tylko tych, którzy nią zarażają i tych, którzy ją ignorują.

Warto mieć świadomość, że skoro hejt jest cieniem, to zawsze będzie towarzyszył światłu - zawsze w jakiejś, większej lub mniejszej skali będzie występował wszędzie tam, gdzie staramy się coś zrobić, przedsięwziąć. Wszędzie tam, gdzie aktywizujemy siebie i innych do działania. Każde pozytywne działanie zawsze będzie miało negatywny wydźwięk dla tych, którzy są jemu przeciwni, i to z różnych powodów - dlatego że go nie akceptują, nie rozumieją, uważają za głupie i niepotrzebne czy też dlatego, że sam fakt czyjegoś pozytywnego działania jest dla nich wstydliwym świadectwem własnego lenistwa, niemocy czy braku sprawczości. Hejt jest efektem istnienia antagonizmów: sam fakt działania jednej grupy społecznej powoduje automatyczną reakcję grupy jej przeciwnej. Kiedy uderzymy w stół, zawsze znajdą się na nim jakieś nożyce, które zechcą głośno wyrazić swój sprzeciw. Wynika to z biopolarnej struktury społeczeństwa. Jeśli zajmujesz się wyłącznie nauką to po drugiej stronie staną ci, którzy zarzucą brak uczuć, emocji, empatii. Jeśli wykonujesz zawód zaufania publicznego, to po przeciwnej stronie będą ci, którzy nie chcą się zmieniać, zaczną obrzucać inwektywami zarówno Ciebie, jak i tych, którzy zaufali Twojej wiedzy i doświadczeniu, nazywając ich naiwniakami, którzy tracą pieniądze i czas. Każda akcja rodzi reakcję. Antagonizm występuje zawsze, rzecz w tym, byśmy mieli świadomość, kogo zirytują nasze działania. Hejt jest stałym elementem naszej rzeczywistości, szczególnie w przypadku wykonywania zawodów, w których odniesienie sukcesu związane jest z publiczną ekspozycją. Już sama ekspozycja wymaga korzystania z wielu narzędzi, w tym mediów społecznościowych, grup dyskusyjnych, vlogów, blogów, platform do wymiany informacji etc. Należy odróżnić informacje zwrotne zawierające wartość merytoryczną, od tych generowanych przez frustrata. Jeśli więc chcesz osiągnąć sukces, to przygotuj się na hejt.

Osoby, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem mogą skorzystać z pomocy profesjonalnego konsultanta, który przeszedł cykl szkoleń z zakresu telefonicznej pomocy psychologicznej. Oferty poradni kierowane są do osób w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnoprawnych. Kryzys psychiczny to moment, kiedy czujesz, że problemy Cię przerastają, czujesz, że więcej już nie udźwigniesz. Jego powodem może być także śmierć bliskiej osoby, wiadomość o chorobie, ale także życie w ciągłym stresie, szczególnie w sytuacji uporczywego nękania. Przedłużanie się takiego stanu może prowadzić do depresji. Czasami załamaniu nerwowemu towarzyszą myśli samobójcze. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty. Dyżurujący psychologowie są po to, by każdemu zaoferować możliwości kontaktu, który będzie wsparciem w trudnych chwilach. Konsultanci nie oceniają, nie wartościują postaw czy zachowań - wspólnie z Klientem zastanawiają się co dla niego jest najlepsze w danej sytuacji. Połączenia są z reguły całkowicie bezpłatne niezależnie od tego z jakiej sieci dzwoni Klient, dzwonić można z każdego miejsca w Polsce, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Informacje o kosztach połączeń zawsze dostępne są na stronie internetowej.

 

Pamiętaj, kontaktuj się zawsze ze sprawdzonym numerem infolinii, której zarządcą jest fundacja świadcząca nieodpłatne poradnictwo, a wsparcia udzielają profesjonaliści. Numery infolinii znajdziesz na stronach organizacji pozarządowych i fundacji. Poniżej znajdziesz kilka instytucji świadczących pomoc psychologiczną, szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych.

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

Gdzie szukać pomocy psychologicznej?

Zrzut ekranu 2023-01-4 o 11.18.29.png

Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej zrzesza terapeutów pracujących indywidualnie z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą. Znajdziesz tam szereg informacji dotyczących kryzysu psychicznego oraz informacje dotyczące psychoterapii, jak i rekomendacje psychoterapeutów.

(www.ptpp.pl)

Zrzut ekranu 2023-01-4 o 11.19.27.png

Polskie Towarzystwo Psychologiczne (www. psych.org.pl), gdzie znajdziesz szereg informacji dotyczących psychoterapii, pracy psychologów, jak i dane adresowe do oddziałów PTP.

Zrzut ekranu 2023-01-4 o 11.29.21.png

Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Na stronie znajdują się dane poradnii telefonicznych, świadczących pomoc psychologiczną osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

 

(www.psychologia.edu.pl)

Zrzut ekranu 2023-01-4 o 11.29.50.png

Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, gdzie dyżurują psychologowie gotowi do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji. Pomogą także we wskazaniu odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju, w którym można otrzymać bezpośrednią pomoc.

 

(www.liniawsparcia.pl)

WIĘCEJ

psyhej.jpg

Więcej na temat hejtu i zarządzania hejtem przeczytasz w książce "Psychologia hejtu" autorstwa Mateusza Grzesiaka, wyd. Starway Institute, 2017 r.

Image by Adam Jang
bottom of page