top of page

Kim jest troll, hejter, plotkarz, intrygant, obgadywacz, stalker... ?

Madonna - kobieta legenda. Wiesz co Madonna usłyszała od szefa wytwórni płytowej po tym, jak wysłała mu swój pierwszy album? „Jedyna rzecz, której brakuje na tej płycie, to treść.” Niespecjalnie się tym przejęła, a sama stała się ikoną muzyki pop i sprzedała najwięcej płyt w historii.


Co zrobiła Oprah Winfrey, gdy zwolniono ją z lokalnej rozgłośni radiowej? Wymyśliła własną formułę talk-show, który stał się ogólnoświatowym hitem. Wychowywana w biedzie dziennikarka, w ciągu 8 lat dorobiła się 340 mln dolarów i nie spoczęła na laurach. To oznacza, że naprawdę nie należy oddawać innym kontroli nad sobą i swoim życiem.


Ludzie mali chętnie ferują wyroki i oceniają.Dlaczego tak jest?stalking.org.pl, stalking, informacje, pomoc prawna


Wiedza i doświadczenie, a wolność swoja i innych.Ludzie opierają się na własnej wiedzy i doświadczeniach, które zdobywali w zupełnie innych okolicznościach. Zarówno wiedza, jak i kompetencje, a przede wszystkim środowisko, pasje, postrzeganie świata, poglądy różnią się diametralnie wśród społeczeństwa. Dla jednych przyjemnością i pomysłem na spędzenie wolnego czasu będzie weekendowa kawa w pięknej scenerii w mniej lub bardziej odległym kraju, dla innych będzie to podróż do centrum handlowego w najbliższym mieście i spacer pomiędzy witrynami. Różnice wynikają z wielu czynników, ale przede wszystkim ze świadomości, że można żyć tak jak się chce, że każdy człowiek ma wolność. Wolność wyboru, tego kim chce być, jak i gdzie spędzać czas, ma wolność decydowania o sobie i swoim życiu.


Ważne jest, aby rozpoznać ludzi, którzy życzą Ci dobrze od tych, którzy chcą Cię skrzywdzić. Dojrzałość emocjonalna sprawia, że masz swoje zdanie, znasz wartości, jakimi chcesz się kierować w życiu, wiesz z kim chcesz spędzać czas, a z kim nie. Czy porównujesz siebie z innymi? Nie - ponieważ lubisz siebie, lubisz spędzać czas ze sobą, lubisz dbać o siebie, lubisz i chcesz się rozwijać, kształcić, podnosić kwalifikacje etc. - dlatego że jesteś dojrzały emocjonalnie. Masz świadomość swoich dobrych stron i zasobów, doceniasz je, ale masz też świadomość swoich słabych stron, z którymi nie zawsze musisz walczyć, czasami możesz je po prostu zaakceptować. Ta świadomość daje Ci wewnętrzne poczucie spokoju. Wiesz, że jesteś w odpowiednim miejscu i czasie, by spełniać swoje założenia i iść dalej, nie musisz martwić się na zapas. Wiesz, że jeżeli się cokolwiek wydarzy to masz narzędzia, które pomogą Ci stawić czoła problemom.


I właśnie te cechy odróżniają człowieka świadomego, wykształconego od hejtera, stalkera, trolla, plotkarza, spiskowca, obgadywacza, intryganta, pasjonata mowy nienawiści (dalej: hejter) czy upośledzonego umysłowo.


To są ludzie, którym zagrażasz każdego dnia, którzy się Ciebie boją, nie mogą przestać o Tobie myśleć i mówić, a ich myśli zamieniają się w obsesję, która nie daje im żyć.


To są ludzie, którzy nie lubią siebie, nie lubią spędzać czasu ze sobą, nie mają hobby, nie mają własnych zasobów, którymi mogliby się pochwalić również sami przed sobą. Nie mają własnych zasobów, które by ich dowartościowały, dlatego właśnie ci ludzie żyją Twoim życiem i zabierają, ograniczają Twoją wolność. To ci ludzie żyją w kłamstwie i dlatego to właśnie kłamstwo jest narzędziem ich pracy i działania.
Motywy i cele.Wiele jest motywów i celów oraz niskich pobudek jakimi kierują się hejterzy, podobnie jak bólem, który ich motywuje, ponieważ chcą by inni mieli tak samo źle jak i oni. Przemoc psychiczna, fizyczna, emocjonalna nie jest równoważna z siłą oprawcy, a bierze się z lęku danej osoby, z jej deficytów, z jej słabości, bowiem to oprawca jest biedny i słaby, w inny sposób nie potrafi osiągnąć swoich celów, nie wie jak żyć swoim życiem, a nie życiem innych. Oprawca trzyma ofiarę za gardło, niszczy ją, jej rodzinę, karierę, psychikę, a przy tym on sam się dobrze bawi.


Poczucie władzy i wrażenie "rozdawania kart", kreowania cudzej rzeczywistości służy zaspokojeniu własnych egocentrycznych potrzeb. Koszty, jakie wiążą się ze zdobyciem wyznaczonego celu z czasem przestają mieć znaczenie, a zachowanie sprawcy eskaluje. W przypadku hejtu / stalkingu nie należy ulegać stereotypom. Trzeba pamiętać, że sprawcą może być zarówno mężczyzna jak i kobieta w różnym wieku. Bywa, że działania obrane przez stalkerów różnych płci, są różne, ale efekt zastraszenia ich ofiary i poczucia osaczenia pozostaje ten sam.


Z czasem brak oczekiwanych przez sprawcę efektów jego działań – działań, w które zainwestował tyle uwagi, emocji i czasu - powoduje frustracje, której efektem jest eskalacja złości i przemocy kierowana wobec ofiary.
Dlaczego młodzi ludzie hejtują, a potem stają się prześladowcami?Młodzi ludzie żyją problemami dorosłych, nie mają w nich wsparcia, nie mogą oczekiwać od nich pomocy, co powoduje, że emitują na zewnątrz swoje napięcie emocjonalne, naśladują ich, często dlatego, że sami chcą być już pełnoletni. Dlatego tak ważna jest edukacja zarówno wśród dzieci, młodzieży, ale przede wszystkim wśród osób dojrzałych, którzy kształtują młode charaktery i zapisują białe kartki, które idą w świat.


Tylko człowiek szczęśliwy daje szczęście, tylko człowiek silny daje siłę, tylko człowiek mądry daje mądrość, a wyznacznikiem tych cech nie są media społecznościowe i nie jest zdjęcie na IG.


Wyznacznikiem są czyny i działania w realnym, codziennym życiu. Człowiek słaby daje słabości, człowiek mały daje zło, człowiek prymitywny daje głupotę, człowiek z poczuciem niższości daje kompleksy, człowiek chory z zazdrości daje zawiść, nie każdy z nich ma lub miał to szczęście spotkać na swojej drodze wolnego i silnego nauczyciela.
Reakcja na przemoc.Im więcej będzie hejtu i nienawiści, tym większe prawdopodobieństwo, że dotknie on Ciebie i Twoich bliskich. Niestety w przypadku przestępstw z nienawiści, rozwiązanie nie polega na tym w jaki sposób możemy pomóc tym biednym ludziom, co możemy dla nich zrobić, co bierzemy z tych słów, które do nas płyną, bo słowa to dopiero początek do wyrządzenia krzywdy i wstęp do czynów, których konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach lub prowadzić do tragedii.


Co robić? Reagować i zawsze wybierać wolność swoją i innych, bo gdzieś z powodu nienawiści i ograniczenia wolności ludzie umierają z głodu, giną w strefach konfliktów zbrojnych, uciekają do obozów dla uchodźców. Czy chciałbyś się znaleźć na ich miejscu? Ważne jest to co my dajemy dla świata, bo dajemy to co chcemy dać, to my decydujemy czy dajemy naszą słabość czy pokazujemy swoją siłę i budujemy innych. Nośnikiem jest każdy człowiek, który idzie dalej, rozwija się i swoimi działaniami może dać wyraz swojego sprzeciwu na przemoc, hejt i stalking.
Krzyk hejtera to jego wołanie o pomoc!Hejt karmi się krzykiem i nim jest. Hejter będzie krzyczał jeszcze głośniej, aby wykrzyczeć swoją prawdę, jego miejscem działania jest ulica. Madonna powiedziała, że jej życie to ciągła walka. Często walka z nienawiścią tyle właśnie trwa.


Prześladowanie ma na celu poniżyć innych, upokorzyć, pozbawić poczucie sprawstwa i władzy to nie są inwektywy, zabawy dzieciaków - to są gry statusowe dorosłych, którzy wykorzystują szereg technik dominacji, aby Cię ośmieszyć, pokazać Twoje miejsce w szeregu (tam na końcu), zachęcać innych żeby się z Ciebie śmiali, wpływając i zmieniając rzeczywistość w ludzkich głowach. Bo hejt jest tylko wstępem dla perfidnych gier dorosłych, co pokazują też ostatnie wydarzenia z Polski, gdzie za sianie nienawiści i oczernianie innych sporo się płaci.stalking.org.pl, stalking, informacje, pomoc prawna


Trolling - upoluj społeczeństwo.Z badań przeprowadzonych przez firmę Global Dignity Poland w 2016 roku na grupie 600 przepytanych osób, w wieku 12 – 24 lata, okazało się, że dla co 7 osoby hejt jest codziennością – zarówno sam hejtuje jak i doświadcza hejtu, co 3 osoba padła ofiarą hejtu, mimo iż sama nie hejtuje. Z badań wynika, iż najczęściej hejtują mężczyźni z niższym wykształceniem, rzadziej to zjawisko występuje wśród najmłodszych oraz osób z podyplomowym wykształceniem.


Co 7 osoba zmienia swoje poglądy na podstawie krytycznych komentarzy innych internautów, co określono mianem - Efektu Trolla. Zjawisko ‘trollingu’ pochodzi od angielskiego „trolling for fish” i określa metodę łowienia ryb na błyskotkę, w której rybę drażni się tak długo, aż chwyci intrygujący ją przedmiot.


Efekt trolla oznacza kształtowanie opinii na podstawie komentarzy zamieszczanych przez internautów lub szeregu informacji wymienianych i przekazywanych w realnym środowisku, zazwyczaj nacechowanych negatywnie. Badani przyznają, że zmieniają swoje opinie i poglądy na podstawie krytycznych komentarzy innych internautów oraz informacji jakie do nich docierają w rzeczywistości, przy czym 14% robi to często, a jedynie 20% badanych bardzo rzadko zmienia swoje zdanie pod wpływem oceny innych osób.


Zdefiniowanie mowy nienawiści przysporzyło badanym dużo problemów, 3 na 10 badanych z takim pojęciem się nie spotkało, kolejnych 3 nie wiedziało co dokładnie to pojęcie oznacza. Jaki jest wniosek?


Hejt czyli oczernianie, ośmieszanie, knucie intryg, plotkowanie, obgadywanie przeniosło się z sieci na życie w rzeczywistości, z którego nie można się już wylogować.
Gry statusowe dorosłych - polityka biznesu.Gry statusowe dorosłych mają służyć do osiągania swoich celów, których w inny sposób osiągnąć nie można, jak tylko poprzez niszczenie reputacji konkurenta. Nie ma znaczenia czy jest to hejt kawowo-herbaciany, imienny, jakże popularny syndrom oszustki (zdefiniowany już w 1978 r. fenomen syndromu oszustki u kobiet sukcesu, gdzie kobieta nie może objąć strategicznej funkcji, wpływowego stanowiska, bowiem mężczyźni niechętnie widzą kobiety w rolach niesłużebnych), hejt w celu zniwelowania poczucia odrzucenia, czy zawodu miłosnego. Efekt jaki chce osiągnąć oprawca zawsze jest taki sam – chęć zniszczenia innych.


Człowiek poszerzający swoją wiedzę w zakresie nauk ścisłych musi zdawać sobie sprawę, że obowiązuje trzecia zasada dynamiki. Każda akcja wywołuje reakcję, a ciąg zdarzeń może lawinowo doprowadzić do zniszczenia przyszłości, życia czy zdrowia innym, pociągając za sobą szereg niekontrolowanych działań współsprawców.


Doskonałym przykładem są ponownie media społecznościowe, gdzie chociażby w świetle ostatnich wydarzeń, można było przeczytać szereg komentarzy zarówno do świata polityki jak i życia towarzyskiego. Negatywne komentarze nakręcają lawinę innych, zaczyna się okazywanie współczucia, pouczanie, redagowanie wniosków, modlitwy za te „biedne, słabe” osoby,  które dotknięte zostały nieszczęściem. Nasuwa się pytanie - kto to pisze? Na pewno nie osoba świadoma, wykształcona, bogata intelektualnie i stabilna emocjonalnie, bowiem taka osoba pokarze swoją siłę działaniem i da siłę drugiemu człowiekowi. Nakręcają się za to ci rzeczywiście mali, biedni ludzie, którzy próbują na nieszczęściu innych dowartościować swoje osoby i przekierować wewnętrzne napięcie na zewnątrz, na drugą osobę.


Człowiek silny zawsze zareaguje i da przykład oraz mądrość poprzez swoje czyny i wsparcie. Nie poprzez internetowy, czy powielany w świecie rzeczywistym pusty lament, którego wyrazem jest politowanie, tyle że nad sobą i swoimi problemami, z którymi sobie te osoby nie radzą, a nie nad tym człowiekiem, któremu rzekomo tak bardzo współczują i którego te komentarze dotyczyć mają.Choroba dręczyciela.Bywa też i tak, że hejt / stalking jest konsekwencją treści wytwórczych wynikających z choroby dręczyciela. Z pewnością, każdy z nas spotkał się z komentarzami bez składni, ze zlepkiem niepasujących do siebie wyrazów, czy też mógł zostać zwyzywany bez powodu na ulicy. Upośledzenie umysłowe często można zaobserwować wśród ludzi bez wykształcenia, pochodzących z małych miejscowości, żyjących w jednym i tym samym środowisku, gdzie dostęp do nauki był ograniczony. Jak się okazuje w praktyce, Ci ludzie nigdy nie będą w stanie zdać sobie sprawy ze swoich czynów, ich upośledzenie umysłowe odbiera im zdolności poznawcze. Należy pamiętać, że często nie mając kontaktu z takimi osobami, ich choroba jest niezauważalna, bowiem stopnie upośledzenia są różne, podobnie jak różne są ich nazwy.


Posłużę się przykładem z mojej prywatnej sprawy, gdzie kilka tygodni temu okazało się, iż środowisko adoratorów mojego stalkera wspierają osoby upośledzone umysłowo. Czym objawia się upośledzenie umysłowe, poza charakterystyczną budową sylwetki, zachowaniem polegającym na bezmyślnym wykrzykiwaniu oszczerstw, udzielaniu porad prawnych mimo podstawowego / zawodowego wykształcenia, brakiem stosownego zachowania w miejscach publicznych wg. przyjętych standardów - wykrzykiwaniem zdań w miejscach publicznych, brakiem umiejętności płynnego czytania na głos? To są ludzie, którzy nie potrafią ocenić swojego zachowania pod kątem wyrządzanej szkody, mają zaburzenia postrzegania dobra i zła. Gratyfikacją w ich mniemaniu jest to, iż otrzymali atencję i uwagę, stali się ważni, zostali docenieni i zauważeni przez ludzi, którzy w życiu codziennym nigdy nie zwróciliby na niech uwagi.stalking.org.pl, stalking, informacje, pomoc prawna


I choć Ty nie zdajesz sobie z tego sprawy, to takie osoby siedzą po drugiej stronie monitora i są twoim źródłem wiedzy, takie osoby chcesz naśladować i takie osoby są twoim wzorem do naśladowania, jeżeli jesteś małym, smutnym i ubogim człowiekiem prześladującym innych.Bo hejt to dopiero początek, to wstęp do wielu przestępstw, których machinę potem może być trudno zatrzymać,

a chwila nieuwagi lub zabawy może pozbawić lub odebrać drugiemu człowiekowi życie.

Motywy i cele hejtera / stalkera opisane są w serwisie. Zapraszam do lektury.

bottom of page